Mermer Hakkında

Linkedin Twitter Facebook Favorites Email Print AddThis

1.   Niçin Mermer?

Tezgah üstleri mutfağınızdaki en önemli kısımlardan birisidir. Son birkaç yılda mermer ve granit ahşap veya plastik malzeme üzerinde kullanılacak bir şekilde yaygın hale gelmiştir. Bunun en temel üç sebebi şunlardır:

A-   Güzellik

Mermer ve granit seyredilebilecek güzelliğe sahip mükemmel görünümlü taşlardır. Çok çeşitli parlak renklerde ve desenlerde bulunurlar. İstekleriniz doğrultusunda bu birçok çeşitten birini seçebilirsiniz. Çok rahatlıkla mutfağınızın estetiğine uygun güzel görünümlü mermer bulabilirsiniz.

B-   Kolay Temizlenebilirlik

Mermer ve granit çok kolay bir şekilde temizlenebilecek materyallerdendir. Bu da sizin evinizi ahşap veya plastik malzemeye nazaran çok daha kolay ve çok daha temiz olacak biçimde temizleyebilmenize olanak sağlar. Ayrıca mutfak ve banyolarınız plastik ve ahşap malzemede olabilecek mikro organizmalardan kurtulmuş olacaktır.

C-   Sağlamlık

Mermer veya granit tezgahlarınız diğer materyal tezgahların aksine yıllar boyu deformasyona uğramadan veya lekelenmeden kalacaktır. Parlaklarını minimum ilgi göstererek yıllar boyu saklayabilirsiniz…

 

2.   Türk Mermeri

Türkiye’de bulunan ve kullanılan çeşitli tür taşlar şu şekilde sıralanabilir: mermer, granit, kireçtaşı, beyaz mermer (dolomit), bazalt, kumtaşı, kuvarsit, arduvaz, tüf, oniks, traverten, yılantaş (serpentin), diyabaz..vs.

Türkiye’de 500 civarında mermer üreticisi firma 45’ten fazla lokasyonda üretim yapmaktadır. En önemli rezervler ve üretim alanları Muğla, Balıkesir, Denizli, Afyon, Tokat ve Çanakkale’de bulunmaktadır. Her bölgeden çıkarılan mermerin kendine özgü karakteristik özellikleri ve orijinal isimleri bulunmaktadır.

Dünya mermer rezervinin %40 kadarı Türkiye’de bulunmaktadır.Şu anda 100’den fazla çeşidiyle Türkiye’de çıkarılan ve tahmin edilen rezervleriyle beraber 5 milyar metreküp mermer bulunmaktadır. Buna ek olarak, Türk mermeri dünyadaki bütün mermer çeşitleriyle rekabet edebilecek kalite düzyine sahiptir. Türkiye’de blok mermer üretimi yıllık 1.200.000 ton civarında olup, mermer taş ve levha üretimi 13 million metrekaredir.

Granit de özellike son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bugün güzel görünümü, dış etkenlere karşı sağlamlığı ve suya dayanıklılığı sebeplerinden dolayı binaların iç ve dış dekorasyonunda geniş ölçüde kullanılmaktadır. Türkiye aynı zamanda geniş bir granit rezervine sahip olup daha çok şu şehirlerde bulunmaktadır:  Ordu, Rize, Trabzon, Balıkesir, Kırklareli, Kırşehir, Bolu, Kocaeli, Çanakkale ve İzmir.

Türküye’nin ulusal taş ihracatı 1980’lerden beri Türkiye ekonomisinin gelişmesine paralel belirgin bir artış göstererek 1998’de 128 milyon dolara ulaşmıştır. Bu pastanın 96 milyon dolarlık kısmı işlenmiş mermer, 17 milyon doları blok mermer ve 15 milyon doları da granit ve diğer sert taşlardır. 1998 yılındaki Türkiye’nin işlenmiş mermer ihraç ettiği ülkeler şunlardır: ABD, İsrail, Suudi Arabistan, İtalya, Rusya Federasyonu ve Kazakistan.Merkez : Altunizade, Mahir İz Caddesi No:20/3 Kütük İş Merkezi  Üsküdar / İstanbul  |  Tel : +90 216 474 19 19 / 216 474 92 04
Fabrika : Alemdağ, Turgut Özal Caddesi No:1 Çekmeköy İstanbul  |  Tel : +90 0216 312 20 50 / 60
Mail : info@kutukmermer.com.tr